Čím kŕmime cudzokrajné vtáctvo?
Čím kŕmime cudzokrajné vtáctvo?
Všetky drobné exoty potrebujú pre svoj život dostatok rastlinných a živočíšnych bielkovín, ktoré sa nachádzajú v obilninách a v živočíšnej potrave.
V okopaninách a v bežne podávaných semenách sa nachádza dostatočné množstvo glycidov potrebných pre vytváranie telesného tepla, ktoré zároveň dodávajú telu dostatok energie.
Tuky, ktoré obsahujú vitamín A, D a E, majú podobnú funkciu ako glycidy a tvoria dôležitú zložku vo výžive exotov. Pre udržiavanie dobrého zdravotného stavu a pre riadny vývoj mláďat je potrebných veľa minerálnych látok. Ich nedostatok v tele vtákov znižuje odolnosť organizmu, ktorý ľahko podlieha ochoreniu. Najpotrebnejšie minerálne látky sú vápnik, fosfor, sodík, draslík, horčík, chlór, železo, mangán, meď, kobalt a jód.
Vápnik sa nachádza v starej omietke, v malých mušliach, v sépiovej kosti, vaječných škrupinách atď.
Fosfor obsahuje , mäsovokostná múčka, sušené rybacie mäso a zrnoviny.
Pomer medzi fosforom a vápnikom v potrave má byť 1:2. Porušenie tohto pomeru alebo nedostatok oboch prvkoch spôsobuje ťažké ochorenia, ako napr. mäknutie kostí.
Dostatok jódu je v sépiovej kosti, morských mušliach [grit] a v soli.
Železo, mangán, meď, zinok, horčík atď. sa nachádzajú v dostatočnom množstve v podávaných, ako sú Pangamín, Kovnit, Plastín a pod.