OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Informácie o chove Exotického vtáctva

Získavanie živočíšnej potravy jej odchov

Získavanie živočíšnej potravy a jej odchov

Ak sa rozhodneme pre chov cudzokrajných vtákov, musíme si bezpodmienečne zabezpečiť chov hmyzu a červov, potrebný na chov exotov.
Bez väčších nárokov si môžeme doma založiť tieto násady hmyzu a červov:

M r l i c e
Pre získanú násadu mrlíc pripravíme debničku s rozmermi 25 x 20 x 15 cm a naplníme ju kyprou záhradnou hlinou, ktorú premiešame s rašelinou a pieskom. Na dno debničky dáme asi 2 cm vrstvu pilín a do výšky 10 cm hlinu. Hlina má byť vlhká, nie však mokrá. Do vyhĺbenej jamky uložíme násadu a prikryjeme ju sklom . Sklo musí zakryť asi dve tretiny celej plochy, aby hlina predčasne nevysychala. Vysušená hlina zabraňuje červíkom pohyb a násada uhynie.
Keď sú červíky asi 1-1,5 cm dlhé, dávame im raz až dvakrát týždenne pečivo namočené v mlieku,
zeleninu, strúhanú mrkvu, máčané ovsené vločky, varenú krupicu a pod. Potravu kladieme v malých množstvách do vyhĺbenej jamky, zahrnieme ju hlinou a priložíme sklo. Drobné červíky odeberáme zo skla o 4 až 6 týždňov a v menších dávkach ich podávame vtákom. Pri väčšom množstve vtákov môžeme založiť ďalšie násady a červíky odoberať striedavo.

 

L a r v y k o m á r o v


Všetky drobné exoty veľmi dobre prijímajú larvy komárov prirodzene, ak ich na príslušnú potravu naučíme. Larvy komárov môžeme odchovať bez väčších nárokov a násadu udržiavať aj doma.
Do dreveného alebo kovového súdka napustíme dažďovú vodu. Do dreveného alebo kovového súdka napustíme dažďovú vodu. Na jej hladinu za niekoľko dní samičky komárov nakladú vajíčka, z ktorých sa liahnu larvy. Larvy vychytáme jemným sitkom a podávame v sklených alebo porcelánových miskách s troškou vody, aby mohli plávať [takto ich udržíme při živote]. Za niekoľko minút ich vtáčiky vylovia a nakŕmia mlaďatá. Vývoj lariev pravidelne kontrolujeme, aby nás v byte neprekvapili veľké množstvá komárov.
Podobne jako larvy komárov skrmujeme aj dafnie abyčajné [,,vodné blšky“], ktoré si nachytáme v jazierkach alebo v slepých ramenách riek. Podávame ich aj sušené v mäkkom stave.

 


Č e r v y m ú č i a r a o b y č a j n é h o

 

Červy múčiara obyčajného rozmnožujeme v drevených debničkách [v sklených akváriách], ktoré naplníme pšeničnými otrubami a premiešame starou pšeničnou múkou. Vrstvy otrúb vysoké 15-20 cm prekrývame starou jutovinou. Na debničku dávame 2-3 cm široké pásy skla, aby nám červy nevyliezali. Vrch debničiek prikryjeme sitom, ktoré bráni vylezeniu chrobákov.
Dospelé chrobáky asi po troch týždňoch z debničiek odstránime, pretože sa zistilo, že zožerú veľkú časť zo znesených vajíčok. Chytanie chrobákov nie je prácne, pretože nalezú do pripravenej vlhkej handry.

Červy kŕmime máčaným chlebom, ovocím, zeleninou, zemiakmi, kúskami mäsa, mäsovokostnou

múčkou, pripadne vitamínovými preparátmi.

Červy predkladáme vtákom podľa potreby v rozličných veľkostiach. Pred podávaním ich usmrtíme alebo sparíme vriacu vodou.

 

V í n n e – o c t o v é m u š k y
 

Do zaváracieho pohára pokrájame rozličné ovocie a prikryjeme ho sitkom s väčšími okami. O niekoľko hodín sa na ovocí rozmnožia drobné mušky, ktoré exoty veľmi rady žerú. Drobné astrildy čakajú v blízkosti sitka na svoju korisť a obratne ju chytajú. Tento spôsob podávania živej potravy je prirodzený, ale môžeme ho robiť len v záhradných voliérach alebo v miestnostiach vyhradených pre vtáctvo